نمایش محتوای وبی

راهنمای سیم کارت اعتباری

مشترکین سیم کارت های اعتباری رایتل می توانند به ازای مبلغ شارژ سیم کارت خود، از کلیه خدمات مکالمه صوتی، تصویری، پیامک، پیام چندرسانه ای، دیتا و خدمات ارزش افزوده استفاده نمایند.
استفاده از امکانات فناوری نسل سوم تلفن همراه به ابزارهای ارتباطی مناسب این نسل نیاز دارد. از این رو برای آگاهی و راهنمایی مشترکین، فهرست کامل گوشی های با قابلیت پشتیبانی از فناوری نسل سوم، در سایت رایتل در منوی راهنمای مشتریان، راهنمای تنظیمات، ارایه شده است.

راهنمای افزایش اعتبار
در حال حاضر مشترکین سیم کارت های اعتباری و دیتا می توانند از طریق خرید کارت شارژ فیزیکی و یا شارژ الکترونیکی، نسبت به افزایش اعتبار سیم کارت خود اقدام نمایند.

افزایش اعتبار به روش الکترونیکی
شارژ الکترونیکی رایتل در مبالغ متنوعی مطابق با جدول شماره 1 ارایه می شود که مشترکین میتوانند بر حسب نیاز و مصرف خود، شارژ مناسب را انتخاب نمایند. با انجام شارژ الکترونیکی می توانید از شارژ هدیه، به شرح جدول شماره 1 بهره مند گردند.

جدول شماره 1- مبلغ و مدت اعتبار شارژهای الکترونیکی رایتل
مبالغ شارژ (ریال) مدت اعتبار (روز) شارژ هدیه الکترونیکی
20,000 90 5%
50,000 270 15%
100,000 540 20%
200,000 720 20%
500,000 720 20%
 • مدت زمان اعتبار هدایای ذکر شده در جدول فوق، از زمان وارد کردن شماره رمز، 15روز می باشد.
 • کلیه قیمت‌های مندرج بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد.
 • از مبالغ شارژ، 8% مالیات بر ارزش افزوده کسر می گردد.
 • شارژ هدیه، ویژه استفاده از خدمات پایه (مکالمه صوتی و تصویری، پیامک،پیام چندرسانه ای) رایتل بوده و امکان خرید بسته‌های مصرفی(اینترنت و پیامک) با شارژ هدیه وجود ندارد.

 1. دستگاه های خودپرداز بانک ها

  در حال حاضر خرید کارت شارژ الکترونیکی رایتل (شماره رمز شارژ) از طریق دستگاه های خودپرداز بانک های اشاره شده در جدول شماره 2 میسر است و به زودی با اضافه شدن سایر بانک ها توسعه خواهد یافت. مبلغ و مدت اعتبار انواع شارژ قابل خریداری با این روش در جدول شماره 1 آورده شده است.

  جدول شماره 2- روش های افزایش اعتبار به صورت الکترونیکی در شبکه بانکی کشور
  نام بانک ATM درگاه الکترونیکی POS کد دستوری
  USSD
  کد نرم افزار
  همراه بانک
  پاسارگارد *720#
  سامان *724# -
  رفاه - - -
  کشاورزی - - - -
  آینده -
  مسکن -
  پارسیان - - - -
  ملت -
  سینا -
  ایران زمین - - -
  اقتصاد نوین -
  پست بانک - -
  کارآفرین - - - -
  ملی - -
 2. درگاه اینترنتی بانک ها

  مشترکین سیم کارت های اعتباری رایتل می توانند با استفاده از هر یک از کارت های عضو شبکه شتاب و مراجعه به درگاه اینترنتی بانک های مندرج در جدول شماره 2 نسبت به خرید کارت شارژهای الکترونیکی اقدام نمایند. همچنین در آینده ای نزدیک، درگاه اینترنتی سایر بانک ها نیز امکان خرید کارت های شارژ رایتل را ارایه خواهند داد.
  علاوه بر بانک های مذکور امکان افزایش اعتبار از طریق درگاه اینترنتی و دستگاه های POS، توزیع کنندگان رایتل نیز وجود دارد. مبلغ و مدت اعتبار انواع شارژ قابل خریداری با این روش در جدول شماره 1 آورده شده است.

 3. پایانه فروشگاهی (POS)

  مشترکین سیم کارت های اعتباری رایتل می توانند با مراجعه به پایانه های فروشگاهی بانک های مندرج در جدول شماره 2 نسبت به خرید کارت شارژ الکترونیکی اقدام نمایند. مبلغ و مدت اعتبار انواع شارژ قابل خریداری با این روش در جدول شماره 1 آورده شده است.

 4. سامانه مدیریت حساب (E-Care )

  مشترکین رایتل می توانند با مراجعه به وب سایت رایتل بخش مدیریت حساب، علاوه بر بهره مندی از خدمات متنوع سامانه مدیریت حساب (E-care)، در بخش افزایش اعتبار نسبت به خرید اینترنتی شارژ به طور مستقیم روی سیم کارت خود (بدون نیاز به وارد کردن شماره رمز شارژ) با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب اقدام نمایند. مبلغ و مدت اعتبار انواع شارژ قابل خریداری با این روش در جدول شماره 1 آورده شده است.

 5. شارژ مستقیم

  مشترکین رایتل اکنون می توانند با مراجعه به وب سایت رایتل / صفحه اصلی/ افزایش اعتبار/ شارژ مستقیم و بدون نیاز به ورود به سامانه مدیریت حساب کاربری خود با سهولت بیشتری نسبت به خرید اینترنتی شارژ اقدام نمایند. در این روش شارژ الکترونیکی به طور مستقیم (بدون نیاز به وارد کردن شماره رمز شارژ) روی سیم کارت مشترک تخصیص خواهد یافت. افزایش اعتبار در این روش با مبالغ بین 10.000 ريال تا 2.000.000 ريال و هر مضربی از 100 ريال با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب امکان پذیر خواهد بود.

 6. USSD

  مشترکین سیم کارت های اعتباری رایتل می توانند با استفاده از کد USSD و با اتصال به درگاه بانکی خود اقدام به افزایش اعتبار نمایند. به همین منظور کافی است کد #شماره رمز*141* را جهت شارژ، شماره گیری نمایند. کدهای دستوری جهت افزایش اعتبار از طریق سیستم بانک ها و شرکت های طرف قرارداد در وب سایت رایتل صفحه کدهای دستوری (USSD) آورده شده اند. سایر کدهای دستوری قایل استفاده در قسمت کدهای دستوری قابل استفاده سیم کارت اعتباری (USSD) مندرج در جدول شماره 4 قابل مشاهده می باشد.

 7. Web Kiosk

  از دیگر روش های افزایش اعتبار الکترونیکی رایتل، استفاده از دستگاه های Web Kiosk بانک کشاورزی است. مشترکین رایتل می توانند با استفاده از این دستگاه ها، اقدام به خرید شارژ با مبلغ و مدت اعتبار مندرج در جدول شماره 1 نمایند.

افزایش اعتبار با استفاده از کارت شارژ فیزیکی
مشترکین سیم کارت های اعتباری می توانند با مراجعه به هر یک از فروشگاه های رایتل و نمایندگان فروش و خدمات رایتل نسبت به خرید کارت شارژ اقدام نمایند. شایان ذکر است برای مقادیر مختلف کارت شارژ، هدایای ویژه ای در نظر گرفته شده است.

جدول شماره 3- مبلغ و مدت اعتبار شارژهای فیزیکی رایتل
مبالغ کارت شارژ (ریال) مدت اعتبار(روز) شارژ هدیه
20,000 90 -
50,000 270 10%
100,000 540 15%
 • مدت زمان اعتبار هدایای ذکر شده در جدول فوق ، از زمان وارد کردن شماره رمز، 15 روز است.
 • کلیه قیمت‌های مندرج بدون احتساب مالیات بر ارزش افزوده می‌باشد.
 • از مبالغ شارژ، 8% مالیات بر ارزش افزوده کسر می گردد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آدرس نمایندگی‌ها، به وب‌سایت رایتل /ثبت‌نام و خرید/ توزیع کنندگان رایتل مراجعه فرمایید.

نحوه اطلاع از باقیمانده اعتبار
مشترکین سیم کارت های اعتباری رایتل می توانند به یکی از روش های زیر از میزان اعتبار باقی مانده خود اطلاع حاصل نمایند:

کدهای دستوری قابل استفاده سیم کارت اعتباری (USSD)

جدول شماره 4- کدهای دستوری قابل استفاده سیم کارت اعتباری
کد دستوری توضیحات
*142# دسترسی به منو های درخواست بسته و مشاهده بسته های موجود
*142*1*1*1# بسته های اینترنت با سرعت 128کیلو بیت بر ثانیه
*142*1*1*3# بسته های اینترنت با سرعت 1024 کیلو بیت بر ثانیه
*142*1*2# بسته های پیامک
*142*1*3# بسته های دکا
*140#
*144*1#
مشاهده اعتبار
*144# گزارش حساب
*144*2# گزارش بسته های اینترنت
*144*3# گزارش بسته های پیامک
*144*4# گزارش بسته های تماس
*130# سرویس ها
*130*1# سرویس دوستان و خانواده
*130*2# سرویس تماس های از دست رفته
*130*3# سرویس گزارش تماس (سیم کارت اعتباری)
*133# سرویس انتقال اعتبار
*444# سرویس به جای من

توجه:

 • اگر مشترک تا مهلت زمان تعیین شده تمام مبلغ شارژ خود را استفاده ننماید، پس از اتمام مهلت اعتبار، سیم کارت وی یکطرفه می گردد و به محض شارژ مجدد مبلغ اعتبار باقی مانده از شارژ قبلی به اعتبار جدید اضافه می شود.
 • در صورت خرید شارژ جدید پیش از پایان مهلت اعتبار شارژ قبلی هر کدام از مدت زمان های مربوط به شارژ جدید یا قدیم که بیشتر باشند، به عنوان مدت اعتبار جدید لحاظ می گردد.

چرخه عمر سیم کارت اعتباری

جدول شماره 5- چرخه عمر سیم کارت اعتباری
ردیف وضعیت توضیح
1 غیر فعال پس از خرید سیم کارت، وضعیت آن به صورت پیش فرض غیر فعال است
2 فعال سیم کارت با برقراری اولین تماس، اتصال به اینترنت و ارسال پیامک و پیام چند رسانه ای و یا اولین شارژ از حالت غیر فعال به فعال تبدیل می شود.
3 قطع یکطرفه در صورتی که مبلغ اعتبار و یا مهلت استفاده از اعتبار به اتمام رسیده باشد، سیم کارت از حالت فعال به یک طرفه تبدیل خواهد شد. سیم کارت یک طرفه تنها می واند تماس های صوتی و تصویری، پیامک و پیام چند رسانه ای را دریافت نماید.
امکان تماس با مرکز تماس و شماره های اضطراری برای سیم کارت یک طرفه وجود دارد. مشترک در صورت شارژ مجدد (افزایش اعتبار) از حالت قطع یک طرفه به فعال تبدیل خواهد شد.
4 قطع دو طرفه در صورتی که مشترک به مدت 180 روز متوالی در حالت یک طرفه باقی بماند به صورت دو طرفه قطع خواهد شد. به این معنی که کلیه خدمات برای مشترک غیر فعال خواهد بود. مشترک می تواند با شارژ مجدد از حالت قطع دوطرفه به فعال تبدیل شود.
5 منقضی در صورتی که مشترک به مدت 181 روز متوالی در حالت قطع دو طرفه باقی بماندو یا چنانچه سیم کارت غیر فعال به مدت 366 روز فعال نشود، سیم کارت و شماره همراه او منقضی خواهد شد.
6 بازیافت با منقضی شدن سیم کارت، مشترک می تواند ظرف مدت 180 روز و با مراجعه به یکی از فروشگاه های رایتل و پرداخت مجدد مبلغ سیم کارت به وضعیت فعال بازگردد. در غیر اینصورت چنانچه 180 روز متوالی در وضعیت منقضی باقی بماند، سیم کارت وی بازیافت و قابل واگذاری به دیگران خواهد بود.