شرایط و ضوابط مزایده آنلاین

1. تعاریف

مزایده آنلاین

فرایندی که طی آن هر یک از متقاضیان می‌توانند با ورود به پرتال مزایده آنلاین شماره‌های رند، پیشنهاد قیمت خود را جهت خرید یک یا چند سیم‌کارت رند اعلام نمایند و آن سیم‌کارت، در صورت تکمیل فرایند پرداخت و ثبت‌نام، به شرکت‌کننده مزایده که بالاترین پیشنهاد را اعلام کرده‌باشد واگذار خواهد‌شد. تمامی فرایند به صورت آنلاین و در پرتال مزایده انجام می‌شود.

پرتال مزایده

شرکت‌کننده‌ها می‌توانند با آدرس پست الکترونیک و رمز شخصی خود، وارد پرتال به نشانی auction.rightel.ir شده و پس از ثبت‌نام، در مزایده سیم‌کارت‌های رند شرکت خدمات ارتباطی رایتل شرکت نمایند.

بهای پایه

بهای پایه عبارت است از حداقل مبلغی که شرکت خدمات ارتباطی رایتل برای واگذاری امتیاز یک سیم‌کارت رند تعیین می‌نماید. این مبلغ می‌تواند از یک شماره به شماره دیگر متفاوت باشد.

نرخ رشد

نرخ رشد عبارت است از حداقل میزان افزایش قیمت، جهت شرکت در مزایده

2. مشروح شرایط و ضوابط

شرایط عمومی شرکت‌کننده‌ها

 • طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حداکثر سقف مجاز ثبت‌نام و خرید سیم کارت، 10 عدد در تمامی اپراتورها بوده و در صورت ثبت‌نام بیش از این تعداد سیم کارت در اپراتورها، مسؤولیت آن بر عهده فرد ثبت‌نام کننده خواهد بود. از این رو خواهشمند است جهت استعلام تعداد سیم کارت ها، کدملی خود را به یکی از شماره های 3000150 یا 3000504901 از طریق یکی از خطوط تحت مالکیت ارسال نمایید.
  نکته: در صورتی که شرکت‌کننده‌ای در چند مزایده به طور همزمان برنده شود، به نحوی که مجموع تعداد سیم‌کارت‌های سابق وی با سیم‌کارت‌هایی که حق تقدم در مزایده آنها را پیدا نموده از سقف مذکور در بند فوق تجاوز نماید، با حفظ تقدم مزایده‌های شرکت نموده، مزایده‌های بعدی وی ابطال خواهد‌شد. برای حل این مشکل می‌بایست قبل از برنده‌شدن در مزایده یکی از سیم‌کارت‌های خود را از مالکیت خود خارج نموده و با به همراه داشتن مدرک شناسایی، آدرس و کدپستی به یکی از فروشگاه‌ها یا نمایندگی‌های مجاز شرکت خدمات ارتباطی رایتل جهت تکمیل فرایند مربوطه اقدام‌نماید.
 • امکان واگذاری سیم‌کارت به افراد کمتر از 18 سال تمام وجود ندارد.
 • فقط اشخاص حقیقی امکان ثبت‌نام و شرکت در پرتال مزایده را دارند.

ضوابط شرکت در مزایده

 • شرکت‌کننده‌ها موظفند کل مبلغ لازم برای شرکت در مزایده را به عنوان اعتبار ریالی در حساب‌کاربری خود ذخیره نمایند.
 • پس از اولین ورود به پرتال، شرکت‌کننده در مزایده بایستی جهت ثبت‌نام مشخصات خود را تکمیل نماید. از آنجا که در صورت برنده‌شدن و طی مراحل قانونی، سیم‌کارت به نشانی و مشخصات اعلام‌شده ارسال خواهد‌شد، شرکت‌کننده در مزایده موظف است در ورود اطلاعات در هنگام تکمیل مراحل ثبت‌نام دقت کامل نماید. در صورت بروز هرگونه مشکل به علت نادرست بودن این اطلاعات، شرکت خدمات ارتباطی رایتل مسئولیتی در قبال مفقود‌شدن سیم‌کارت بر عهده نخواهد‌داشت.
 • ورود اطلاعات درخواستی به‌صورت صحیح و مطابق شناسنامه الزامی است. شرکت خدمات ارتباطی رایتل هیچ‌گونه مسئوليتی در خصوص عدم توجه برنده بر اهمیت حفظ و نگهداری رمزعبور و یا استرداد مبلغ اعتبار به کاربرانی که اطلاعات نادرست وارد نموده‌اند، نخواهد‌داشت.
 • روش تحویل سیم‌کارت به برنده مزایده از طریق ارسال به آدرس اعلام‌شده در حساب‌کاربری وی می‌باشد.
 • شرکت در مزایده به معنی توافق کامل با پذیرش شرايط و ضوابط تعیین شده، تلقی می‌گردد.
 • هر یک از شرکت‌کننده‌ها می‌توانند با استفاده از آدرس ایمیل و رمز شخصی خود از طریق پرتال مزایده، وارد حساب‌کاربری خود شده و مراحل شرکت در مزایده را تکمیل نمایند.
 • بعد از اتمام هر مزایده، شخصی که بالاترین پیشنهاد را ثبت نموده به عنوان برنده مزایده انتخاب خواهد‌شد و دو نفر بعدی نیز به عنوان رزرو اول و رزرو دوم انتخاب می‌شوند. این دو نفر در واقع دارای بالاترین پیشنهادها به ترتیب بعد از پیشنهاد فرد برنده هستند.

قوانین حاکم بر مزایده

 • مطالعه‌ی "شرایط و ضوابط" شرکت در مزایده توسط داوطلبان الزامی است و شرکت در مزایده به منزله پذیرش قوانین حاکم بر آن می‌باشد.
 • نظارت بر حسن اجرای این آیین‌نامه به عهده" شرکت خدمات ارتباطی رایتل "خواهد‌بود. شرکت‌کنندگان پس از تایید، حق هیچ گونه اعتراضی به آن ندارند.
 • قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران بر کلیه ضوابط و شرایط شرکت در مزایده الکترونیکی واگذاری سیم‌کارت‌های شماره رند شرکت خدمات ارتباطی رایتل و دعاوی احتمالی ناشی از آن حاکم خواهد‌بود. همچنین نظر به اینکه شرکت‌کننده تنها از طریق آدرس ایمیل و رمز شخصی خود می‌توانند در مزایده سیم‌کارت‌های رند شرکت نمایند، مفاد قرارداد مشترکین و مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات نیز لازم الرعایه خواهد‌بود.
 • صحت ورود اطلاعات مختلف (شامل اطلاعات فردی و هویتی، نشانی، کدپستی و غیره) به عهده‌ی متقاضی مزایده است. در صورتی‌که در هر مرحله‌ای پس از برنده‌شدن در مزایده عدم صحت اطلاعات مشخص گردد، رایتل حق قطع و سلب امتیاز سیم‌کارت متقاضی را خواهد‌داشت.
 • تمامی قوانین مربوط به سیم‌کارت‌های شرکت رایتل شامل سیم‌کارت‌های واگذار‌شده در مزایده شماره‌های رند نیز می‌شود.
 • شرکت‌کننده ضمن قبول شرایط و ضوابط شرکت در مزایده موضوع سند حاضر، حق هرگونه ادعا و اعتراض در خصوص مفاد آن را از خود سلب و ساقط نموده‌است.
 • مبلغ واریز‌شده جهت اعتبار، تنها برای استفاده در مزایده بوده و امکان انجام هیچ‌گونه عملیات دیگری با وجه مذکور وجود ندارد.
 • شرکت‌کنندگان موظفند حداقل قیمت پیشنهادی را با رعایت نرخ افزایش، محاسبه و تایید نمایند .
 • شرکت‌کنندگان می‌بایست در مدت زمان تعیین‌شده نسبت به ارایه قیمت پیشنهادی اقدام نمایند.
 • شرکت در مزایده شماره تلفن‌های رند بر مبنای پذیرش قوانین و آیین‌نامه‌های موجود در مورد اشتراك تلفن همراه، تجارت الکترونیک و با رعایت کامل تمام قوانین جمهوری اسلامی ایران صورت می‌پذیرد.
 • در صورتی‌که برنده نهایی از مزایده انصراف داده و یا در بررسی‌های صورت‌پذیرفته کمسیون مزایده شماره‌های رند شرکت خدمات ارتباطی رایتل شرایط معامله را نداشته‌ باشد، 30% از مبلغ پرداختی آن معامله به عنوان جریمه به نفع شرکت خدمات ارتباطی رایتل ضبط‌شده و از لیست برندگان حذف می‌گردد.
 • انتخاب نفرات بعدی به عنوان برنده مزایده مشروط بر این است که تفاوت قیمت پیشنهادی نفر اول، دوم و یا نفر دوم وسوم 10% بوده و طی فرایند سالم رقابتی مزایده انجام گردیده ‌باشد.
 • اعلام نتایج مزایده به برنده‌ها در هر مزایده منوط به تایید کمیسیون مزایده شماره‌های رند شرکت خدمات ارتباطی رایتل می‌باشد. لذا اتمام زمانی دوره مزایده لزوما به معنای برنده‌بودن کاربری که بالاترین پیشنهاد قیمت را ارایه نموده‌است، نمی‌باشد.
 • شرکت خدمات ارتباطی رایتل در پذیرش یا رد کلیه پیشنهادات قیمتی و شماره مختار و مجاز است.
 • مدت زمان انصراف از مزایده برای برنده 24 ساعت بوده که این درخواست باید در پرتال مزایده قسمت "حراج‌های من"، ثبت گردد.
 • در صورت تشخیص تبانی بین دو یا چند نفر از شرکت‌کنندگان در مزایده، توسط کمیسیون مزایده شماره‌های رند شرکت خدمات ارتباطی ضمن باطل‌کردن آن مرحله مزایده و ضبط 30% مبلغ واریز‌شده از طریق مراجع قضایی برعلیه نفرات متخلف اقدام قانونی صورت خواهد‌پذیرفت.
 • کلیه خریدها و مزایده‌های اعلام ‌شده، مشمول هزینه‌های قانونی اعم از 9%ماليات و عوارض هنگام پرداخت توسط سیستم محاسبه‌شده ‌است.
 • شرکت‌کننده‌ها می‌بایست از داشتن اعتبار کافی جهت شرکت در مزایده شماره‌های مورد نظر اطمینان حاصل نمایند.
 • مالکیت معنوی اطلاعات موجود در مزایده شماره تلفن‌های رند متعلق به شركت خدمات ارتباطی رایتل است و هرگونه سوء‌استفاده از اين اطلاعات پيگرد قانوني خواهد‌داشت.
 • شرکت خدمات ارتباطی رایتل، کمیسیون مزایده شماره‌های رند را متولی و ناظر اجرای عملکرد فرایندهای مزایده تعیین‌نموده و کمیسیون مربوطه مجاز است در صورت مشاهده هرگونه خطای سیستمی و موارد مشکوک به رقابت ناسالم، نسبت به لغو مزایده، ضبط مبلغ جریمه اولیه اقدام نماید.
 • پس از اتمام زمان مجاز هر مرحله مزایده، نتایج بدست‌آمده توسط کمیسیون مزایده شماره‌های رند شرکت خدمات ارتباطی رایتل مورد بررسی قرار‌گرفته و صحت عملکرد آن به تایید خواهد‌رسید.
 • پس از اتمام زمان مزایده هر شماره تلفن، نفرات اول تا سوم براساس قیمت پیشنهادی، پس از تایید کمیسیون مزایده، مشخص می شوند. در شرایطی که نفر اول طی 24 ساعت از مزایده انصراف ندهد، به عنوان برنده مزایده انتخاب خواهد شد در غیر این صورت 30% از مبلغ پرداختی وی به عنوان جریمه انصراف ضبط و از لیست برندگان حذف می‌گردد. در صورت انصراف نفر اول، در شرایطی که حداکثر اختلاف قیمت پیشنهادی نفر اول و دوم 10% باشد، نفر دوم 24 ساعت مهلت جهت تایید درخواست خود در پرتال مزایده بخش "حراج‌های من"و پرداخت وجه پیشنهادی خود را دارد. در شرایطی که نفر دوم طی 24 ساعت تایید خود را در پرتال ثبت ننماید، نفر سوم ضمن دارا بودن شرایط 10% اختلاف قیمت پیشنهادی با نفر دوم، 24 ساعت مهلت جهت تایید درخواست خود در پرتال مزایده بخش "حراج‌های من" و پرداخت وجه پیشنهادی خود را دارد.
  نکته: در شرایطی که نفرات دوم یا سوم به عنوان برنده انتخاب شده و از مزایده انصراف دهند، مشمول جریمه نخواهند شد.
 • سیستم به صورت خودکار در صورت عدم تایید نفر اول مزایده و انصراف وی، با ارسال پیامک به نفر دوم برنده شماره همراه رند، مهلت 24 ساعته تایید و پرداخت مبلغ پیشنهادی را به ایشان اعلام می‌نماید. این روش بدین ترتیب برای نفر سوم نیز قابل اجراست.
 • اطلاع‌رسانی به برنده‌ها مزایده از طریق پیامک، پست الکترونیک و پرتال مزایده بخش "حراج‌های من" صورت خواهد‌پذیرفت. با توجه به ارسال سیستمی پیامک و پست الکترونیک در طی مزایده برای کاربران و احتمال بروز مشکل و یا قطع سرویس دریافت پیامک و پست الکترونیک توسط کاربر، کلیه شرکت‌کننده‌ها بخصوص برنده‌های اول، دوم و سوم موظفند در طول فرایند مزایده جهت کسب اطلاع از آخرین وضعیت برنده مزایده، از طریق مرکز تماس مشتریان رایتل یا سامانه پاسخگویی آنلاین، وضعیت خود در مزایده را بررسی نمایند.
 • پس از اتمام مزایده و تایید نفر برنده، نام آن شخص در قسمت "حراج‌های پیشین" نمایش داده خواهد شد.
 • بعد از اتمام مهلت مقرر برای شرکت در مزایده و اعلام اسامی نفرات اول، دوم و سوم برنده برای هر شماره تلفن رند، اعتبار مربوط به نفر اول تا مدت زمان حداکثر 24 ساعت در نزد رایتل محفوظ و اعتبار سایر شرکت‌کننده‌های مزایده. بلافاصله آزاد می گردد.
 • پس از اعلام برنده‌شدن در مزایده و ارسال تاییدیه امکان برگشت از خرید و استرداد وجه وجود ندارد.
 • هر شرکت‌کننده جهت امکان شرکت در مزایده، در صورتی‌که اولین شرکت‌کننده در مزایده باشد، می‌تواند حداقل مبلغی را برابر با بهای پایه از طریق درگاه اینترنتی موجود، به عنوان اعتبار واریز نماید، پس از آن در هر مرحله حداقل مبلغ پیشنهادی شرکت‌کننده‌ها می‌بایست، شامل آخرین رقم پیشنهادی به انضمام نرخ رشد تعیین‌شده در مزایده باشد که پرداخت از طریق اعتبار حساب‌کاربری شرکت‌کننده‌ها خواهد‌بود. این مبلغ به عنوان اعتبار شرکت در مزایده، تا تعیین تکلیف مزایده‌هایی که متقاضی در آنها شرکت نموده‌است، تا زمان عدم انصراف متقاضی، در این حساب نگهداری خواهد‌شد.
 • استرداد مبلغ سپرده، پس از درخواست شرکت‌کننده مزایده امکان‌پذیر خواهد ‌بود. به این منظور شرکت‌کننده در حین زمان مزایده یا پس از اتمام فرایند مزایده‌هایی که در آنها شرکت نموده و در صورتی‌که برنده اول مزایده نباشد می‌تواند با ورود به پرتال مزایده، درخواست خود را از طریق کلیک بر قسمت "درخواست عودت اعتبار" اعلام نماید.
 • اعتبار شرکت کنندگان در مزایده ظرف حداکثر 7 روز کاری، از زمان درخواست استرداد اعتبار، عودت داده خواهد‌شد.
 • کلیه مبالغ واریز‌شده به اعتبار شرکت در مزایده در صورت نیاز به استرداد، به شماره شبای بانکی که شرکت‌کننده زمان درخواست عودت وجه، مشخص نموده‌است برگشت داده‌خواهد‌شد. لذا شرکت کننده موظف است در زمان درخواست عودت اعتبار و ثبت مشخصات پرداخت وجه دقت لازم را مبذول داشته، ، در غیر این صورت شرکت رایتل هیچ مسئولیتی را در قبال وجه مذکور نمی پذیرد و پس از پرداخت وجه هیچ ادعایی قابل‌قبول نخواهد ‌بود.استرداد وجه تنها از طریق کارت بانکی متصل به حساب متمرکز انجام شده‌باشد امکان‌پذیر است. کارت هدیه و سایر کارت‌های مشابه، غیر قابل استرداد است و شرکت خدمات ارتباطی رایتل مسئولیتی در قبال استرداد وجه پرداختی نخواهدداشت.
 • چنانچه سوالی در خصوص ثبت‌نام و یا شرکت در مزایده در این بخش یافت نشد، متقاضی مزایده می‌تواند با شماره‌گیری 200 از خطوط رایتل و یا 9202000000 از سایر خطوط با مرکز تماس مشتریان ارتباط برقرار نموده و سوال خود را مطرح نماید.
 • "پیشنهاد شماره" هیچ حقی را برای دریافت شماره مذکور یا برگزاری مزایده برای پیشنهاد‌دهنده ایجاد نمی‌نماید.